
Emax Official EZ Pilot Pro Ready-To-Fly FPV Drone With Controller & Goggles
Description
Emax Official EZ Pilot Pro Ready-To-Fly FPV Drone With Controller & Goggles Hign-concerned Chemical: None Is Electric: Lithium battery Anti-wind Ability: S Drone Weight: 32.5g Takeoff Weight: 75g Transit Time (Days): 200m Video Capture Resolution: Other Operator Skill Level: Beginner,Intermediate,expert
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Anti-wind Ability | S |
| Drone Weight | 32.5g |
| Takeoff Weight | 75g |
| Transit Time (Days) | 200m |
| Video Capture Resolution | Other |
| Operator Skill Level | Beginner,Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE2 |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Flight Time | <5 |
| Controller Battery | 18650 |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Warranty | 2 months |
| Remote Distance | 200m |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | No |
| Package Includes | Original Box,Camera,Batteries,Remote Controller,charger,USB Cable,Operating Instructions |
| Material | Plastic |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | EMAX |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y,3-6Y,6-12Y |
Product Details
Emax Official EZ Pilot Pro Ready-To-Fly FPV Drone With Controller & Goggles
Drone Specs:
Wheelbase: 75mm
Dry weight: 32.5g
AIO: MATEKF411 FC w/ 6A ESC and 25/100/200mw switchable video transmitter
Motor: 08025 II KV15000
RX Protocol: FrSky D8 SPI
Includes:
1x EZ Pilot Pro Drone
1x E8 Transmitter
1x Transporter 2 Non-DVR Version
1x Monitor Mounting Hardware
1x EMAX 1S 450 mAh LiPo battery
1x 6-Port 1S USB LiPo Battery Charger
1x USB Cable for Charging + Programming
1x Set Spare Turtlemode Propellers
1x Set Spare Hardware









