
iFlight Skyviz 5.8GHz FPV Analog Goggles Dual 100Hz Micro-OLED 1920*1080 HD DVR
Description
iFlight Skyviz 5.8GHz FPV Analog Goggles Dual 100Hz Micro-OLED 1920*1080 HD DVR
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Product Dimensions | 174.5*101.6*69.5 mm |
| Supported Storage Card | support up to 64 GB |
| Video Format | MP4 |
| Live View Mode | Analog |
| Battery Included | No |
| Fps | NONE |
| Package | Yes |
| Compatible Drone Brand | Walkera |
| Brand Name | IFLIGHT |
| Item Weight | 295g |
| Origin | Mainland China |
| Resolution | 1920*1080 |
| Battery Capacity(mAh) | 3.7V/2000mAh Battery |
| Operating Temperature Range | -10°C to 40°C (14°F to 104°F) |
| HDMI-IN | Micro HDMI |
Product Details
iFlight Skyviz 5.8GHz FPV Analog Goggles Dual 100Hz Micro-OLED 1920*1080 HD DVR Recording and Playback Function for RC Drone
Description
The Skyviz Goggles are the first mecha-style, highly integrated FPV Analog goggles with a built-in fusion receiver and foldable antenna design, offering a compact and ergonomic layout.
Supporting third-party HD video receivers with a dedicated mounting bracket, these goggles ensure compatibility and flexibility. The minimalist UI and intuitive controls enhance the user experience, while dual Micro-OLED displays (100Hz refresh rate) deliver ultra-smooth, crystal-clear visuals.
Featuring a 7-element aspherical lens system, the Skyviz Goggles provide sharp, distortion-free images with no screen-door effect, adapting seamlessly to any diopter setting for unparalleled immersion.
Features
Uncompromised Visual Performance
Engineered with dual 100Hz Micro-OLED displays and a 7-element aspherical lens system, the goggles deliver stutter-free, high-fidelity imagery with zero screen-door effect. Customize your view with diopter adjustment (-7D to +2D) and IPD tuning (56-72mm) for universal comfort.
Modular Receiver & Input Flexibility
It uses an integrated receiver for high-quality image transmission and also supports third-party receivers. Compatible with VRX, AV, and HDMI input modes, it adapts to various usage scenarios.
Customizable Display Settings
Tailor visuals with Race/Freestyle FOV modes, focus chart-assisted calibration, and granular image settings (brightness/contrast/color/sharpness). Toggle between 16:9 and 4:3 aspect ratios to match your feed.
Enhanced Usability Features
The DVR recording and playback function with adjustable settings, voltage display and calibration, and a multilingual interface in Chinese and English improve practicality.
Comfort & Customization
Manual control of the fan switch and speed provides comfort during long-term use, and the option to customize LED colors adds a personalized touch to the goggles' appearance.
Specification
Product Name: Skyviz Analog Goggles
Weight: Approx. 300grams(headband included)
Dimensions (L×W×H): L174.5 * W101.6 * H69.5mm(Antenna folding)
Screen Size (single screen): 0.49-inch
Resolution (single screen): 1920×1080
Refresh Rate: 100 Hz(Max)
Interpupillary Distance Range: 56-72 mm
Diopter Adjustment Range: -7.0 D to +2.0 D
FOV (single screen): 44°
Aspect Ratio: 16:9/4:3
Receiver: Built-in receiver
Language: Chinese and English
Power interface: DC4.5
HDMI-IN: Micro HDMI
AV-IN 3.5mm
Headphone jack: /
DVR format: MP4
DVR frame rate: 30FPS (CVBS)
Antenna: Omnidirectional linear polarization antenna
Operating Temperature Range: -10°C to 40°C (14°F to 104°F)
Power Input: 2-6S
Supported SD Cards: microSD (up to 64 GB)









