
VIFLY ToothStor - 4 Port 2S Balance Charger with Storage Mode Supports BT 3.0 and XH2.54 For RC FPV Freestyle Racing Drone
26 orders (reference)
Description
VIFLY ToothStor - 4 Port 2S Balance Charger with Storage Mode Supports BT 3.0 and XH2.54 For RC FPV Freestyle Racing Drone Voltage range: USB (5-20V DC) Power Source: DC Inbox adaptor: No High-concerned chemical: None Compatible Drone Brand: DJI Size: 109*56*30mm Package: Yes Weight: 142g
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage range | USB (5-20V DC) |
| Power Source | DC |
| Inbox adaptor | No |
| High-concerned chemical | None |
| Compatible Drone Brand | DJI |
| Size | 109*56*30mm |
| Package | Yes |
| Weight | 142g |
| Power Source | DC |
| Origin | Mainland China |
| Drones Accessories Type | charger |
| Certification | CE,FCC |
Product Details
Charge via Balance Port Only
VIFLY ToothStor charges batteries via the standard balance lead only (JST-XH2.54 or BT3.0), that conveniently eliminating the need to connect the power lead like XT30, T-plugs, etc.

Multiple Power Input
VIFLY ToothStor 2S charger supports Type-C, XT60 and DC power input. Type-C PD3.0 protocol requests the input power must be higher than 65W.

Strong Heat Dissipation Capability
The fan and big heat sink would effectively dissipate the heat to prevent the unit from overheating. This greatly improves the efficiency and speed of the discharging.

Storage Charger and Discharger
VIFLY ToothStor is a combination of 2S charger and discharger. It has 4 target voltages per cell (3.8V/3.85V/4.2V/4.35V), set your target voltage like 3.8V/cell (LiPo Storage Voltage), it will start the charging or discharging process automatically when the battery is lower or higher than 3.8V.






