
T-MOTOR MN3520 KV400 Brushless Motor 4-8S LiPo 1140W Max Power 38A Max Current High Quality for RC Drone Multicopter UAV
Reference price:
US $221.03
1-10 pcs$214(-3%)
10-100 pcs$206(-7%)
100+ pcs$194(-12%)
Description
T-MOTOR MN3520 KV400 Brushless Motor 4-8S LiPo 1140W Max Power 38A Max Current High Quality for RC Drone Multicopter UAV High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Quantity: 1 pcs Is it battery/power supply: N Is it charger/adapter: N Is Batteries Included: No Size: 42.5*42mm Model Number: MN3520 KV400
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Quantity | 1 pcs |
| Is it battery/power supply | N |
| Is it charger/adapter | N |
| Is Batteries Included | No |
| Size | 42.5*42mm |
| Model Number | MN3520 KV400 |
| For Vehicle Type | Airplanes |
| Tool Supplies | Assembled class |
| Four-wheel Drive Attributes | Motors |
| Remote Control Peripherals/Devices | Motor |
| RC Parts & Accs | Motors |
| Material | Composite Material |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Brand Name | T-Motor |
| Item | KV400 |
| Configuration | 12N14P |
| Shaft Diameter | 4mm |
| Stator Diameter | 35mm |
| No.of Cells(Lipo) | 4-8S |
| Max Power (180S) | 1140W |
| Idle Current@10v | 1.2A |
| Max Continuous Current 180S | 38A |
| Stator Height | 20mm |
| Cable Length | 600mm |
Product Details













