
HappyModel Mobula7 1S ELRS V3.0 75mm Tiny Whoop with Runcam Nano 3, 5in1 AIO FC 12A VTX 400mW RS0802 20000KV
1000 orders (reference)
Description
HappyModel Mobula7 1S ELRS V3.0 75mm Tiny Whoop with Runcam Nano 3, 5in1 AIO FC 12A VTX 400mW RS0802 20000KV High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Anti-wind Ability: 5 Drone Weight: 300g Takeoff Weight: 200g Transit Time (Days): 5km Video Capture Resolution: 4K UHD Operator Skill Level: Intermediate
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Anti-wind Ability | 5 |
| Drone Weight | 300g |
| Takeoff Weight | 200g |
| Transit Time (Days) | 5km |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Operator Skill Level | Intermediate |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Controller Mode | MODE1,MODE2 |
| Barcode | Yes |
| Flight Time | 5~10 |
| Controller Battery | lithium battery |
| Control Channels | 12 Channels & Up |
| Motor | Brushless Motor |
| Is Batteries Included | No |
| Power Source | Gas |
| Charging Time | 1h |
| Remote Distance | 1km |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Camera,Operating Instructions |
| Material | Resin,Carbon Fiber,Plastic,Rubber,Metal |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | HawkSpeed |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
We’re glad to launched our new Mobula7 drone , this time the 75mm whoop based on 1s power. Thanks to the new AIO flight controller and the new third-generation RS0802 brushless motor, the new Mobula7 1s Will be the best choice in the whoop season.
The world first 5-IN-1 AIO flight controller with ExpressLRS 2.0 , OPENVTX(up to 400mw), 12A Brushless Blheli_S ESC and Betaflight OSD coming out recently. This is amazing flight controller for Brushless whoop. You could get unbelievable RX and VTX range by using this flight controller.
The new RS0802 motors comes with a new unibell design, use 1.5mm shaft and include PCB bottom plate, high efficiency and much more reliable.
New onboard OpenVTX , max power up to 400mw, provide RCE and PIT mode, it was very useful for race event.
Features:
X12 5-IN-1 AIO flight controller built-in 2.4G ELRS V2.0 and Openvtx
VTX Power up to 400mw
ELRS V2.0 Support
NEW RS0802 KV20000 motors
Caddxfpv ANT 1/3 CMOS 1200TVL Camera
Smooth and powerful
Compatible for 1S Lipo/LIHV
Recommend 1S 450mah/550mah/650mah battery(Not include)
Specifications:
Brand Name: Happymodel
Item Name: Mobula7 1S 75mm Micro FPV whoop drone
Wheelbase: 75mm
Size: 99mm*99mm*40mm
Weight: 24g
Receiver option:
2.4G ELRS SPI
SPI Frsky D8/D16 not compatible with EMAX E6 radio
PNP (without onboard receiver)
TBS version(with external TBS CRSF NANO RX)
Package includes:
Item Name | Qty |
Mobula7 1S 75mm whoop Drone Frame (Mobula7 v4 frame) | 1 |
X12 ELRS V1.0 flight controller built-in SPI ELRS 2.4G receiver | 1 |
RS0802 KV20000 brushless motor | 4 |
Gemfan 1610-2 bi-blade propellers(4cw+4ccw) | 1 |
Caddxfpv ANT 1/3 CMOS 1200TVL Camera | 1 |
Onboard 5.8G Openvtx 0mw~400mw VTX | 1 |
1S parallel charging board | 1 |
Propeller disassemble tool | 1 |
Extra camera canopy | 1 |
Spare parts specifications:
PNP Version
(without onboard receiver)
Full UART1 for external Receiver
Support CRSF/GHOST/SBUS/IBUS/DSMX protocol
IR1 pad(invert RX1) used for SBUS input
Motor | Mode: RS0802 KV20000 |
Propellers | Weight:0.24g |
Flight controller | X12 ELRS V1.0 flight controller built-in ELRS 2.4G receiver Target: CRAZYBEEF4SX1280 |
Onboard 4in1 ESC | Power supply: 1S LiPo/LiPo HV |
Onboard SPI ExpressLRS 2.4GHz Receiver | Packet Rate option: 50Hz/150Hz/250Hz/500Hz |
Onboard Frsky SPI D8/D16 receiver Version | SPI BUS receiver Frsky D8 compatible |
Onboard 5.8g OPENVTX | Firmware version: OPENVTX |
Caddxfpv ANT Camera | Image Sensor: 1/3″ CMOS Sensor |















