
HQProp 1145 11X4.5 11X4.5R CW CCW Carbon Fiber Composite 2-Blades 11inch Props for Multi-Rotor Long Range DIY
Reference price:
US $5.08
1-10 pcs$5(-3%)
10-100 pcs$5(-7%)
100+ pcs$4(-12%)
13 orders (reference)
Description
HQProp 1145 11X4.5 11X4.5R CW CCW Carbon Fiber Composite 2-Blades 11inch Props for Multi-Rotor Long Range DIY High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Quantity: 1 pcs Is it battery/power supply: N Is it charger/adapter: N Is Batteries Included: No Model Number: 1145 CW CCW Props For Vehicle Type: Helicopters
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Quantity | 1 pcs |
| Is it battery/power supply | N |
| Is it charger/adapter | N |
| Is Batteries Included | No |
| Model Number | 1145 CW CCW Props |
| For Vehicle Type | Helicopters |
| RC Parts & Accs | Propellers |
| Material | Carbon Fiber |
| Brand Name | HQProp |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Hub Diameter | 16.5mm |
| Hub Thickness | 8.5mm |
| Pitch | 4.5 |
| Prop Diameter | 11inch |
| Shaft | 9.5/8/6mm |
| Weight | 14.11g |
Product Details

Note:R=CW(Clockwise)

















