
HOTA h6 Pro Duo AC 200W DC 700W 26A Mini Battery Charger 1-6S Lipo NiMh Li-ion Ni-Cd Digital RC Balance Charger Discharger
2 orders (reference)
Description
HOTA h6 Pro Duo AC 200W DC 700W 26A Mini Battery Charger 1-6S Lipo NiMh Li-ion Ni-Cd Digital RC Balance Charger Discharger High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Quantity: 1 pcs Is it battery/power supply: N Is it charger/adapter: N Is Batteries Included: No Size: 108 -67 -60mm Model Number: H6 Pro
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Quantity | 1 pcs |
| Is it battery/power supply | N |
| Is it charger/adapter | N |
| Is Batteries Included | No |
| Size | 108 -67 -60mm |
| Model Number | H6 Pro |
| For Vehicle Type | Airplanes |
| Tool Supplies | Tools |
| Remote Control Peripherals/Devices | Battery Charging Units |
| Material | Composite Material |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Input Voltage | AC100~240V |
| Balance Current | 2000mA |
| Discharge Current | 0.1~5A |
| Charge Current | 0.1~26A |
| Regenerative discharge | 700W |
Product Details
Description
Input Voltage AC100~240V / DC 6.5~30V
Charge Current 0.1~26A
Charge Power DC 700W
AC 200W
Discharge Power Internal discharge:30W(balance port 10W)
Regenerative discharge: 700W
Battery Type LiHv/LiPo/LiFe/Lilon/Lixx : 1~6S
NiZn/Nicd/NiMH : 1~16S
Smart Battery : 1~6S
Lead Acid(Pb) : 2~24V
Enelop : 1~14S
Balance Current 2000mA
Discharge Current 0.1~5A
External Discharge Current 1~15A
USB Output 5V / 2.1A
Dimensions 108 ×67 ×60mm
Net Weight 410g
(H6 pro standard configuration
(H6 pro standard configuration






