
Emax Tinyhawk II 2 Freestyle RTF FPV Racing Drone Kit RunCam Nano2 37CH 25/100/200mW VTX 2S-FrSky Quadcopter With Goggle
38 orders (reference)
Description
Emax Tinyhawk II 2 Freestyle RTF FPV Racing Drone Kit RunCam Nano2 37CH 25/100/200mW VTX 2S-FrSky Quadcopter With Goggle High-concerned chemical: None Is Electric: Lithium battery Anti-wind Ability: m Drone Weight: 150g Takeoff Weight: 250g Transit Time (Days): 2km Video Capture Resolution: Other Operator Skill Level: Intermediate,expert
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Anti-wind Ability | m |
| Drone Weight | 150g |
| Takeoff Weight | 250g |
| Transit Time (Days) | 2km |
| Video Capture Resolution | Other |
| Operator Skill Level | Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE2 |
| Model Number | Emax Tinyhawk II Freestyle RTF |
| Barcode | No |
| Flight Time | <5 |
| Controller Battery | Emax 1s HV 450 mAh*2 |
| Control Channels | 6 channels |
| Motor | Brushless Motor |
| Warning | Stay away from crowed |
| Is Batteries Included | Yes |
| Charging Voltage | 450 mAh |
| Dimensions | 75*75 |
| Power Source | Electric |
| Charging Time | 30 minutes |
| Remote Distance | 200m |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Batteries,Remote Controller,charger,USB Cable,Operating Instructions |
| Material | Carbon Fiber |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Other |
| Brand Name | EMAX |
| EMAX Model | EMAX TINYHAWK II FREESTYLE RTF |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details

Flash delivery from Emax factory! Emax Tinyhawk II Freestyle - FPV Drone F4 5A 7000KV RunCam Nano2 700TVL 37CH 25/100/200mW VTX 2S - FrSky RTF with Gift (Avan Rush 2.5 inch Propeller)


















RTF Product list:
1. Tinyhawk II Freestyle × 1
2. Radio × 1
3. Goggle × 1
4. Goggle battery box (including 1 cell 18650 battery) × 1
5. Emax 1s HV 450 mAh × 2
6. Charger × 1
7. USB data wire × 1
8. User manual website card × 1
9. Propeller Set (2x CW, 2x CCW)
10. Screw pack x 1
BNF Packing list
1. Tinyhawk II Freestyle × 1
2. User manual website card × 1
3. Emax 1s HV 450 mAh × 2
4. Charger × 1
5. Propeller Set (4x CW, 4x CCW)
6. Screw pack x 1
Client Feedback

















