
Potensic C0 Single Axis Gimbal 4K GPS Drones Professional Under 249g Max 4-KM for Adults and Beginners ATOM SE
500 orders (reference)
Description
Potensic C0 Single Axis Gimbal 4K GPS Drones Professional Under 249g Max 4-KM for Adults and Beginners ATOM SE High-concerned chemical: None Is Electric: Lithium battery Anti-wind Ability: Level-5 Drone Weight: <249g Takeoff Weight: 1kg Transit Time (Days): 4-km Set specification: Dual battery (total weight 353g) Video Capture Resolution: 4K UHD
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Anti-wind Ability | Level-5 |
| Drone Weight | <249g |
| Takeoff Weight | 1kg |
| Transit Time (Days) | 4-km |
| Set specification | Dual battery (total weight 353g) |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Operator Skill Level | Beginner,Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE1,MODE2 |
| Model Number | Potensic ATOM SE |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Flight Time | 20~30 |
| Controller Battery | lithium |
| Control Channels | 4 channels |
| Motor | Brushless Motor |
| Remote Distance | Max 4-km |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Camera,Batteries,Remote Controller,USB Cable,Operating Instructions |
| Material | Plastic |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | Potensic |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
Specifications of Mini Drone:
Model: Potensic Atom SE
Skill Level: Beginner
Adjustment:Remote Control
Feature of RC Camera Drone:
Under 249 g
4.0K/30fps Video
4-km Video Transmission
29-Min Max Flight Time per Battery
Return to Home GPS | Follow Me | Waypoint Flight
For Beginner
Level 5 Wind Resistance
Always Improving Firmware
Single Axis Gimbal
PixSync 2.0 Stable and Long Transmission3KM/10,500ft Transmission Range(Used Condition)
The built-inPixSync 2.0 enables the ATOM SE to transmit up to4km, giving you a wider view of this world.
The 12MP camera delivers impressive image and video quality. Accompanied by 4K/30fps video and ShakeVanish technology for more stable and smooth aerial shots.

Lighter, Faster Level 5 Wind Resistance
Weighing less than249g/0.55lbs,the ATOM SE drone is about the same as a smartphone and fits in your pocket. And in the United States and Canada, you can fly the ATOM SE camera droneswithout registration.
ATOM SE can withstand scale 5 winds, so your footage is stable even when flying in windy conditions.

Fun Multi-FunctionsFollow Me / Waypoint Flight / Circle Flight
Simply connect to thePotensicProapp with your phone, press the Circle Flight button in the app and set the radius and the drone will fly a circle around the target.
To use the Waypoint feature, just set the route on the map and the drone will fly along the location you set.
You can also use the Follow Me feature to have the drone automatically follow you. Dive into more possibilities

GPS Auto ReturnOne Key Back / Low Battery / Signal Loss
When the signal is lost, the battery is low or the auto-return button is pressed, the ATOM SE drone willautomatically return to the take-off position, without worrying about losing the drone, just enjoy the flight.

What's in the Box









