
ISDT K2 Air Dual Channel Lipo Battery Charger AC 200W DC 500Wx2 20A Smart Balance Discharger for Life Lilon LiHV NiMH PB Battery
Description
ISDT K2 Air Dual Channel Lipo Battery Charger AC 200W DC 500Wx2 20A Smart Balance Discharger for Life Lilon LiHV NiMH PB Battery GaN: No Compatible Devices: Battery Output Power: 150-500(include500) High-concerned chemical: None Data Transmission: USB Power Source: Ac Output Interface: USB Package: Yes
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| GaN | No |
| Compatible Devices | Battery |
| Output Power | 150-500(include500) |
| High-concerned chemical | None |
| Data Transmission | USB |
| Power Source | Ac |
| Output Interface | USB |
| Package | Yes |
| Use | Standard Battery |
| Model Number | ISDT K2 |
| Display screen | Yes |
| Intelligent Charge | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Type | Electric |
| Brand Name | ISDT |
| Certification | CE |
| Origin | Mainland China |
| Input voltage | AC 100~240V / DC 10~30V |
| Output voltage | DC 1~30V |
| Max. input current | DC 35A |
| Charging current | 0.2~20A x2 |
| Discharging current | 0.2~1.5A x2 |
| Balance current | 1.5A/Cell Max |
| Max. discharging power | 15W x2 |
| Max. charging power | AC 200W / DC 500W x2 |
| Abnormal voltage alarm | Support |
| Incorrect cell count setting alarm | Support |
| Working temperature | 0~40℃ |
| Storage temperature | -20℃~60℃ |
| Supported battery types and cell count | LiFe, Lilon, LiPo 1~6S, LiHv 1-6S, Pb 1-12S, NiMH/Cd 1-16S |
| Support 1 | Bluetooth APP Control |
| Support 2 | Two-way USB interface |
Product Details
Product Description
- AC/DC Dual mode Dual channel fast charge, AC/200W, DC/500Wx2
- Support Battair smart technology
- Synchronous Parallel charging
- Maximum charging power up to 500W for single port
- 2.8″ IPS LCD Display
- "ISDLink" Bluetooth APP Control
- Two-way USB interface, for charging lipo battery, for charging mobile devices.
Specifications:
Input voltage: AC 100~240V / DC 10~30V
Output voltage: DC 1~30V
Max. input current: DC 35A
Charging current: 0.2~20A x2
Discharging current: 0.2~1.5A x2
Balance current: 1.5A/Cell Max
Max. discharging power: 15W x2
Max. charging power: AC 200W / DC 500W x2
Abnormal voltage alarm: Support
Incorrect cell count setting alarm: Support
Supported battery types and cell count: LiFe, Lilon, LiPo 1~6S, LiHv 1-6S, Pb 1-12S, NiMH/Cd 1-16S
Parallel charging power and current: 800W/35A
Parallel discharge power and current: 30W/3A
Working temperature: 0~40℃
Storage temperature: -20℃~60℃
Packaging included:
1X ISDT K2 Air Smart Charger













