
ISDT D2 Mark II 200W 24A Smart Balance Charger AC Dual Channel Output RC Charger For LiFe/Lilon/LiPo/LiHv NiMH/Cd PB Battery
Reference price:
US $145.26
1-10 pcs$141(-3%)
10-100 pcs$135(-7%)
100+ pcs$128(-12%)
5 orders (reference)
Description
ISDT D2 Mark II 200W 24A Smart Balance Charger AC Dual Channel Output RC Charger For LiFe/Lilon/LiPo/LiHv NiMH/Cd PB Battery Output Power: 150-500(include500) High-concerned chemical: None Data Transmission: USB Package: Yes Use: Standard Battery Model Number: ISDT D2 Mark 2 Display screen: Yes Intelligent Charge: Yes
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Power | 150-500(include500) |
| High-concerned chemical | None |
| Data Transmission | USB |
| Package | Yes |
| Use | Standard Battery |
| Model Number | ISDT D2 Mark 2 |
| Display screen | Yes |
| Intelligent Charge | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Type | Electric |
| Brand Name | ISDT |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE,FCC,UL |
| plug type | EU US PLUG |
| Input Voltage | AC 100-240V |
| Charge Current | 0.1-12.0A*2 |
| Discharge Current | 0.1-3.0A*2 |
| Max Charge Capacity | 200W |
| Max Discharge Capacity | 5W*2 |
| Balancing Current | 1A/cell*2 |
| Balance Cells | 2-6S*2 |
| Supported battery type 1 | LiFe/Lilon/LiPo/LiHv (1-6S) |
| Supported battery type 2 | NiMH/Cd(1-16S) Pb(1-12S) |
| Display | IPS LCD |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Dimensions | 120x108x70 mm |
| name | Battery charger |
| name 2 | rc charger |
| name 3 | lipo charger |
| name 4 | smart battery charger |
Product Details
ISDT D2 200W 24A AC Dual Channel Output Smart Battery Balance Charger
Feature:
1.Wild rang AC Input,Industrial level power management.
2.200W of Dual Channel output,without interence from each other.
3.Unexceptionable performance on the power space retio.
4.Carefully optimized internal structure,dual fan cooling system.
5.scOs specially designed for smart charging OS.
6.Support Multiple Languages,totally localized.
Description:
Input Voltage: AC 100-240V
Charge Current: 0.1-12.0A*2
Discharge Current: 0.1-3.0A*2
Max Charge Capacity: 200W
Max Discharge Capacity: 5W*2
Balancing Current: 1A/cell*2
Balance Cells: 2-6S*2
Supported Batt. Type:
LiFe/Lilon/LiPo/LiHv (1-6S)
NiMH/Cd(1-16S)
Pb(1-12S)
Display: 2.4〃320×240 IPS LCD
Operating Temperature: 0-40°C
Storage Temperature: -20-60°C
Dimensions: 120x108x70 mm
Package Included:
1x ISDT D2 Charger
1x AC Input Cable











