
CADDX Gofilm 20 FPV Drone 2Inch Walksnail Moonlight VTX 4K 60fps Recording 1303 6000KV motors RC Quadcopter Freestyle Drone
Reference price:
US $417.53
1-10 pcs$404(-3%)
10-100 pcs$388(-7%)
100+ pcs$367(-12%)
6 orders (reference)
Description
CADDX Gofilm 20 FPV Drone 2Inch Walksnail Moonlight VTX 4K 60fps Recording 1303 6000KV motors RC Quadcopter Freestyle Drone High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Anti-wind Ability: 0 Drone Weight: 115g Takeoff Weight: 240g Transit Time (Days): 4km Video Capture Resolution: 4K UHD Operator Skill Level: Beginner,Intermediate,expert
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Anti-wind Ability | 0 |
| Drone Weight | 115g |
| Takeoff Weight | 240g |
| Transit Time (Days) | 4km |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Operator Skill Level | Beginner,Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE1,MODE2 |
| Model Number | CADDXFPV Gofilm 20 |
| Certification | CE |
| Flight Time | 5~10 |
| Controller Battery | NONE |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Motor | Brushless Motor |
| Warranty | 1 Months |
| Is Batteries Included | No |
| Remote Distance | 4km |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Camera,Operating Instructions |
| Material | Carbon Fiber |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | CADDXFPV |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
Experience unparalleled 4K starlight clarity with the CADDXFPV Gofilm 20 drone, featuring a robust Avatar Moonlight Kit and 1303 6000KV motors for superior performance.



