
iFlight Nazgul DC5 ECO 6S WTFPV Drone BNF without VTX / Camera for FPV parts
30 orders (reference)
Description
iFlight Nazgul DC5 ECO 6S WTFPV Drone BNF without VTX / Camera for FPV parts High-concerned chemical: None Obstacle avoidance types: No support Motor Type: Brushless Motor Integrated propeller guard: Not Include Max Wind Speed Resistance: < 10 KM/H Max Takeoff Weight: <1kg Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume: No Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel]: 1080i/P(1920*1080)
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 1080i/P(1920*1080) |
| Category | Camera Drone |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Drone Weight | Around 418g |
| Camera Mount Type | Other |
| GPS | Yes |
| Display Control | No |
| Connectivity | APP Controller |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | others |
| Remote Distance | / |
| Camera Integration | Camera Not Included |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording |
| Brand Name | IFLIGHT |
| Origin | Mainland China |
| Sensor Size | None |
| Aerial Photography | Yes |
Product Details
Changelog:
October 21, 2025: Flight Stack changed from BLITZ ATF435 Stack (E55S 4-IN-1 ESC) to BLITZ F7 Stack (E55 4-IN-1 ESC).
Compatible
This product does not include a camera and video transmission (VTX) system. Customers must install these components separately.
Compatible with:
DJI O4 Air Unit Pro HD system
DJI O3 Air Unit HD system
BLITZ 1.6W VTX
BLITZ Whoop 1.6W VTX
BLITZ Mini Force 600mW VTX
Description
Nazgul DC5 ECO – a 5-inch freestyle drone that redefines performance and value. Its carbon fiber frame with an aluminum camera mount ensures durability while remaining lightweight, and the included GoPro mount adds versatility. Powered by the ATF435 flight controller and BLITZ E55S ESC, it delivers reliable performance.
Features
Lightweight and Durable
A combination of carbon fiber and aluminum ensures a lightweight yet robust structure for your camera equipment. Designed for clear video output without propellers obstructing the view, enhancing the aesthetic quality of your aerial footage.
Anti-Spark Filter
Plugging in a battery can create a loud spark at the connector which is caused by the high battery current rushing into the low ESR capacitor first as well as filling up ESC capacitance. We've added a protective circuit to extend the lifespan of XT60 connectors and prevent rapid voltage or current spikes which can protect your electronics from damage.
Enhance user experience and streamline maintenance
Equipped with a built-in buzzer and receiver mount, this feature makes it convenient maintenance and adjustments to the receiver.
Specificaitons
Product Name: Nazgul DC5 ECO WTFPV
Geometry: DC (DeadCat)
FC: BLITZ ATF435 Flight Controller
ESC: BLITZ E55S 4-IN-1 ESC
Video Transmission and Camera: None
Frame: 240mm wheelbase
Motor: XING-E Pro 2207 1800KV motors
Prop: Nazgul F5 propellers
Weight: 418±5g
Takeoff Weight: Approx. 643±5g (With 6S 1480mAh battery)
Dimensions (L×W×H): 193×144×34 mm
Max Speed: 190 km/h
Maximum Takeoff Altitude: 7000 m
Max Hover Time: Approx. 7.5 mins (No Load with 6S 1480mAh)
Max Wind Speed Resistance: Level 7
Operating Temperature Range: -10° to 40° C (14° to 104° F)
Antennas: Dual Antenna
GNSS: GPS+SBAS+Galileo+QZSS+Glonass(Optional)
Packing List
1 x Nazgul DC5 ECO V1.1 WTFPV
2 x Antennas
1 x Battery pads
2 x Prop(Pairs)
1 x Screw bag
1 x Cable set
Important
All iFlight BNFs are tested before shipment to guarantee the highest quality.



